Gebriné Dr. Éles Krisztina PhD1
adjunktus, tanszéki
csoport vezető
ORCID-azonosító:
0000-0002-6672-0268
Dr. Rákóczi Ildikó PhD1
docens, tanszékvezető
ORCID-azonosító:
0009-0001-8668-9598
Major Gyöngyi1
tanársegéd
ORCID-azonosító:
0009-0001-7074-8610
Kulcsár Enikő2
szülésznő
Kapcsolattartó szerző:
Gebriné Dr. Éles Krisztina PhD
Nyíregyháza, 4400 Sóstói út 2-4.
email: eles.krisztina@etk.unideb.hu
telefon: +36 70/459 1268

Kiégés jelenségének vizsgálata szülésznők körében
A study of burnout among midwives
1 Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar
2 Kazincbarcikai Kórház

A B S Z T R A K T
Bevezetés: A szülésznők kiégése az egészségügy egy olyan súlyos problémája, amely jelentős hatással van mind a szakemberekre, mind a várandósok szülés élményére, és ezáltal közvetetten a betegellátás minőségére is. A kutatás célja volt, hogy felmérjük a hazánkban országszerte aktívan dolgozó szülésznők kiégésének mértékét a Maslach Burnout Inventory (MBI) standardizált kérdőív segítségével. Összefüggéseket kerestünk a munkavégzés helye, a munkarendek, az életkor és a kiégés szindróma között, majd az eredményekből kapott prevencióra irányuló javaslattételt elemeztük.
Anyag és módszer: A Magyarországon dolgozó szülésznők körében online formában elérhető kérdőíves felmérést végeztünk 2023. október 01. – 2023. december 30. között. A válaszadók először nyilatkoztak a szociodemográfiai helyzetükről, majd a kiégésük mértéke 3 dimenzióra bontva 9-5-8 kérdéssel került felmérésre. Ezt követően egyéni válasz beírása alapján történt a prevencióra irányuló javaslattételek gyűjtése.
Eredmények: A kutatás eredményei arra világítanak rá, hogy a szülésznők kiégése összetett jelenség, amely számos tényezővel összefüggésbe hozható. A kiégés dimenzióiban egyenként és együttesen is eltérés detektálható akár az életkor, vagy a munkakörülmények tekintetében is. Következtetések: A kiégés prevenciója a minőségi betegellátás egyik tényezője. Meg kell találni azt a pontot amikor érdemes beavatkozni annak érdekében, hogy a szülésznők körében a kiégés megelőzhető legyen. A módszerek csak akkor érik el céljukat, ha a szülésznők igényeit is figyelembe vesszük a megelőzés során.
Kulcsszavak: kiégés, szülésznők, prevenció, MBI
A B S T R A C T
Introduction: The burnout among midwives is a serious problem in the health sector that has a significant impact on both professionals and the experience of the expectant mother giving birth, and thus indirectly on the quality of patient care. The aim of this study was to assess the extent of burnout among actively working Hungarian midwives using the Maslach Burnout Inventory (MBI) standardised questionnaire. We looked for associations between place of work, work schedules, age and burnout syndrome, and analysed the results for prevention recommendations.
Material and method: The respondents first declared their socio-demographic status Afterwards, the degree of burnout was assessed by 9-5-8 questions divided into 3 dimensions. Individual responses were then used to collect suggestions for prevention.
Results: The results of the study suggest that burnout among midwives is a complex phenomenon that can be related to a number of factors. There is a wide range of factors that may be associated with burnout, such as age or workplace conditions.
Conclusions: Burnout prevention is a factor in high-quality patient care, and the point at which it is worth intervening to prevent burnout among midwives should be identified. Methods can only achieve this if the needs of midwives are taken into account in the prevention process.
Keywords: burnout, midwives, prevention, MBI